آب و هوای شهرها و کشورهای پرطرفدار نوروزی در عید نوروز چطور است؟

4.8
از 4 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
آب و هوای مقاصد پرطرفدار توریستی در عید نوروز امسال چگونه است؟
05 فروردین 1401 09:30
0

آب و هوای مقصد، از آن دسته اطلاعاتی است که هر چقدر دقیق‌تر درباره‌اش بدانیم، سفرمان را دلپذیرتر می‌کند، زیرا متناسب با آن لباس برمی‌ریم و با کوله‌باری از لباس‌های بلااستفاده بارمان را سنگین نمی‌کنیم، همچنین پیش از سفر می‌توانیم جاذبه‌هایی که برای آن آب و هوا مناسب هستند را انتخاب کنیم و برایشان برنامه بریزیم. گرچه، آب و هوا بسیار متغیر است و همیشه پیشبینی‌ها صد در صد به وقوع نمی‌پیوندد، امّا به هر حال کلیت آن مشخص است. بنابراین بد نیست همیشه اگر به سمت مقاصد خنک‌تر می‌رویم، تکه‌ای لباس گرم مناسب هم با خودمان ببریم که به خاطر تغییر چند درجه‌ای هوا، سفر به کاممان تلخ نشود یا اگر مقصدمان گرم است، با لباس‌های زمستانی و نامناسب، از گرمای هوا کلافه نشویم!

امّا، در نوروز 1401 با کاهش آمار کرونا، سفرهای نوروزی بیش از پیش در جریان است، بنابراین در این مطلب قصد داریم بر اساس داده‌های معتبرترین سایت هواشناسی (Accu weather)، نگاهی به پیشبینی آب و هوای نوروزی چند مقصد پرطرفدار خارجی بیندازیم.

 06-2 (3).jpg

1. آب و هوای استانبول در نوروز 1401

با وجود اینکه استانبول فاصله زیادی تا ایران و تهران ندارد، امّا به خاطر قرار گرفتنش در عرض‌های جغرافیایی بالاتر، دمای هوای آن در هفته اول عید، سردتر از ایران است. البته تفاوتش این است که به خاطر رطوبتش، اختلاف دمای بیشینه و کمینه زیادی ندارد، بنابراین دمای شب‌ها و اول صبح خیلی اختلاف زیادی با ظهرهایش ندارد. آب و هوای استانبول در نوروز 1401 تا آخرین روز هفته اول ابریست و باید منتظر روزهای بارانی در آن باشیم. اما در هفته دوم بیشتر روزهای هفته آفتابی است و ابرهای پراکنده را در آسمان مشاهده خواهید کرد. به طور کلی آب و هوای استانبول در نوروز 1401 نسبت به آب و هوای تهران در این تعطیلات سردتر است؛ بنابراین لباس گرم را در سفر نوروزی به استانبول فراموش نکنید و اگر مسافر تور استانبول نوروز هستید، حواستان به آب و هوای کمی خنکش باشد.

istanbul.png
آب و هوای استانبول در نوروز 1401

2. آب و هوای آنتالیا در نوروز 1401 

آنتالیا که جزو شهرهای ساحلی جنوب غربی ترکیه محسوب می‌شود، به نسبت استانبول در عرض‌های پایین‌تری قرار گرفته و دمایش به دمای هوای تهران نزدیک‌تر است. نکته مهمی که در مورد آب و هوای آنتالیا در نوروز باید بدانید این است که اختلاف دمای شب و روز در این شهر نسبت به استانبول بیشتر است. آب و هوای آنتالیا در نوروز 1401 چند روز بارانی دارد و در سایر روزها به طور کلی هوای آفتابی با ابرهای پراکنده را سپری می‌کند. آب و هوای آنتالیا در نوروز هنگام شب ممکن است برای شما کمی سرد باشد به همین دلیل، اگر قصد شب گردی در آنتالیا را دارید بهتر است به همراه خود لباس گرم داشته باشید. پس اگر تصمیم دارید تور آنتالیا نوروز را انتخاب کنید، به آب و هوایش هم دقت کنید.

یکی از امکانات ویژه هتل‌های لوکس آنتالیا استخرهای سرباز با آبگرم است که برخی از هتل‌های لوکس ارائه دهنده این خدمات هستند، برای اینکه بتوانید در نوروز سفر خوبی در آنتالیا داشته باشید دقت کنید که حتما هتل‌ها برنامه های جانبی داشته باشد و اگر بتوانید هتلی را پیدا کنید که استخر سرباز باآبگرم داشته باشد، استفاده بیشتری و بهتری از هتل خواهید داشت.

آنتالیا.png
آب و هوای آنتالیا در نوروز 1401

3. آب و هوای آلانیا در نوروز 1401 

آلانیا نیز مانند آنتالیا در خط ساحلی مدیترانه در جنوب ترکیه واقع شده است و آب و هوای این دو شهر نسبتا شبیه است. با این تفاوت که آلانیا در عرض جغرافیایی پایین‌تر و کمی گرم‌تر است. آب و هوای آلانیا در نوروز، در هفته اول و دوم ممکن است روزهای بارانی و ابری داشته باشد، اما پس از آن تمام روزها آفتابی یا نیمه ابری خواهد بود. بنابراین اگر با تور آلانیا نوروز قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، بهتر است برای باران آماده شوید.

آلانیا.png
آب و هوای آلانیا در نوروز 1401

4. آب و هوای وان در نوروز 1401

به دلیل نزدیکی به مرزهای ایران، آب و هوای وان در نوروز به آب و هوای آذربایجان غربی شباهت دارد با این تفاوت که آذربایجان غربی چند درجه گرم‌تر از وان است. آب و هوای وان در نوروز کمی سرد است و در تمام شب‌های تعطیلات به صفر و زیر صفر می‌رسد و انتظار حداقل سه روز بارش برف و باران در این شهر را خواهیم داشت. بنابراین اگر قصد دارید تور وان نوروز را تهیه کنید، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

وان.png
آب و هوای وان در نوروز 1401

5. آب و هوای مارماریس در نوروز 1401

مارماریس از دیگر مقاصد پرطرفدار ترکیه است که مثل آنتالیا در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته و تقریبا هم‌عرض با آنتالیاست. اگر در هفته اول عید، با تور مارماریس نوروز راهی سفر هستید، پیشبینی می‌شود آب و هوایش کمی گرم‌تر از آنتالیا و آلانیا باشد با این تفاوت که آخر هفته‌اش بارانی‌ست. اختلاف دمای بیشینه و کمینه مارماریس در این هفته، حدود 10 درجه است، بنابراین ممکن است در مارماریس شب‌ها یا اول صبح نیاز به لباس کمی گرم‌تر داشته باشید.

مارماریس.png
آب و هوای مارماریس در نوروز 1401

6. آب و هوای کوش آداسی در نوروز 1401 

کوش آداسی از شهرهای نسبتا غربی ترکیه است که عرض جغرافیایی‌اش کمی از آنتالیا، آلانیا و مارماریس بالاتر است. آب و هوای کوش آداسی در نوروز غالباً آفتابی است و از هفتم به بعد تغییر چندانی در دما ندارد. اما در برخی از روزها ممکن است دمای هوا به صفر و منفی برسد و شاهد باران باشیم. بنابراین اگر با تور کوش آداسی نوروز قصد سفر به به ترکیه را دارید و علاقمند به گردشگری شبانه مخصوصا نزدیکی ساحل هستید، در روزهای دوم و سوم لباس گرم هم به همراه داشته باشید تا سرمای هوا، مانع گشت‌وگذارتان نشود.

کوش اداسی.png
آب و هوای کوش آداسی در نوروز 1401

7. آب و هوای ازمیر در نوروز 1401

آب و هوای ازمیر در نوروز شامل باران و هوای نسبتا سرد در ابتدای تعطیلات است و پس از آن در هفته دوم عید، اکثر روزها آفتابی با ابرهای پراکنده است و دمای هوا در روزهای مختلف هفته تقریبا یکسان خواهد بود. در طول روز هم اختلاف دمای کمینه و بیشینه از 7 تا 16 درجه متغیر است به همین دلیل اگر می‌خواهید از آب و هوای این شهر لذت ببرید، هنگام سفر با تور ازمیر در نوروز فراموش نکنید که لباس گرم به همراه داشته باشید. 

ازمیر.png
آب و هوای ازمیر در نوروز 1401

8. آب و هوای دبی در نوروز 1401

دبی به عنوان شهری صحرایی در دل امارت متحده عربی، همچنین قرار گرفتنش در عرض‌های پایین‌تر جغرافیایی، هوای گرمتری به نسبت ایران دارد و اقلیمش به شهرهای جنوبی ایران تا حدودی شبیه است. اگر قصد دارید تور دبی نوروز را تهیه کنید، لازم است بدانید آب و هوای دبی در نوروز گرم و آفتابی است و تنها در برخی از روزها ابرهای پراکنده‌ای را در آسمان مشاهده خواهید کرد. اختلاف دمای بیشینه و کمینه در دبی به خاطر خشک بودنش زیاد است. در نتیجه، سعی کنید چمدانتان را فقط با لباس‌های گرم و زمستانی پر نکنید.

دبی.png
آب و هوای دبی در نوروز 1401

9. آب و هوای سریلانکا در نوروز 1401 

سریلانکا با توجه به قرار گرفتنش نزدیک استوا، هوای گرم و مرطوبی دارد، از طرفی با فاصله زیادی که از ایران دارد، باید بدانید که اختلاف دمای هوایش هم متفاوت است. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم سریلانکا نیز مانند دبی گرم است. با این تفاوت که آب و هوای سریلانکا در نوروز مرطوب‌تر از دبی است. و به خاطر رطوبت بالای هوا، اختلاف دمای بیشینه و کمینه‌شان زیاد نیست.

10. آب و هوای بنتوتا در نوروز 1401

بنتوتا یکی از شهرهای استان جنوبی سریلانکا است که فاصله کمی با شهر گالی دارد و آب و هوای این دو نیز مشابه است. بیشتر آب و هوای بنتوتا در نوروز شامل هوای ابری، نیمه ابری به همراه رعد و برق است. اگر به پیشبینی آب و هوای بنتوتا در هفته اول فروردین نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید دمای بیشتر روزهای هفته در گالی و بنتوتا تغییرات ناگهانی و چشم‌گیری ندارند و تفاوتشان در حد یک یا دو درجه سانتی‌گراد است. تور بنتوتا در نوروز یکی از انتخاب‌های پرطرفدار گردشگران در سریلانکا محسوب می‌شود، برای همین پیش از سفر به این شهر نکات گفته شده توجه داشته باشید. 

گالی - بنتوتا.png
آب و هوای گالی - بنتوتا در نوروز 1401

11. آب و هوای کلمبو در نوروز 1401 

آب و هوای کلمبو در نوروز هم مانند بنتوتا تقریبا بی‌تغییر است و از لحاظ دمایی شباهت زیادی به گالی و بنتوتا دارد. کلمبو ممکن است در عید نوروز بارش‌های پراکنده در برخی روزها داشته باشد. دمای این شهر در بیشترین حالت بین 24 تا 32  درجه متغیر است. پس اگر قصد تهیه تور کلمبو نوروز را دارید، آمادگی این وضعیت آب و هوایی را داشته باشید. 

کلمبو.png
آب و هوای کلمبو در نوروز 1401

12. آب و هوای کندی در عید نوروز 1401 

آب و هوای کندی در نوروز 1401 عموما ابری و نیمه ابری است و در برخی روزهای تعطیلات، شاهد بارش باران خواهیم بود. آب و هوای کندی در نوروز در تمام تعطیلات از میانگین دمای ماه مارس فاصله چندانی نخواهد گرفت. اما کمینه و بیشینه تغییر دمایش در شب و روز حدود 10 درجه است که موجب می‌شود هنگام شب هوای خنک‌تری را تجربه کنید. آب و هوای کندی در نوروز که مصادف با ماه مارس است به طور میانگین 29 درجه است، یعنی تنها یک درجه از هوای کلمبو کمتر است. تور کندی در نوروز یکی از گزینه‌های محبوب‌ گردشگران محسوب می‌شود، زیرا این شهر یکی قطب‌های گردشگری سریلانکا بشمار می‌رود. 

کندی.png

آب و هوای کندی در نوروز 1401

13. آب و هوای مالدیو در نوروز 1401 

 مالدیو هم از دیگر مقاصد پرطرفدار سال 2022 است که نوروز امسال میزبان مسافران است. به دلیل نزدیکی به سریلانکا، آب و هوای مالدیو در نوروز مشابه سریلانکا است. اگر مسافر تور مالدیو نوروز هستید، انتظار هوایی نسبتا گرم را در هفته اول فروردین داشته باشید. هفته اول فروردین در مالدیو، هوای یکسانی دارد و عمدتا هوایش ابری و کمی آفتابی است، بنابراین، آب و هوایی تقریبا استوایی را در مالدیو تجربه خواهید کرد. مالدیو از آن دست مقاصدی است که اکثر مسافران دوست دارند به آن سفر کنند و در بالای لیست سفر آرزوهای مسافران معمولا نام مالدیو نیز به چشم میخورد.

14. آب و هوای ارمنستان در نوروز 1401

از آنجایی که ارمنستان همسایه شمالی ایران است، باید انتظار هوای سردتری را از آن داشته باشیم. آب و هوای ارمنستان در نوروز شامل شب‌های سرد با دمای منفی صفر است و حتی ممکن است بارش برف را نیز در سفر نوروزی خود به ارمنستان تجربه کنید. به طور کلی آب و هوای ارمنستان در نوروز، هفته اول بارانی است. بنابراین بهتر است در سفر با تور ارمنستان نوروز به هیچ وجه لباس گرم را فراموش نکنید.

ایروان.png
آب و هوای ایروان در نوروز 1401

15. آب و هوای گرجستان در نوروز 1401

از آن‌جایی که بیشتر گرجستان را کوهستان‌ها تشکیل می‌دهند و این کشور نسبت به ایران شمالی‌تر است، آب و هوای گرجستان در عید نسبت به تهران سردتر است. وجود رشته کوه‌ها و دریای مدیترانه در گرجستان به متعادل‌تر شدن دمای این کشور کمک می‌کند. درست است که آب و هوای گرجستان در نوروز نسبت به همسایگان آن متعادل‌تر است اما دمای عمومی در آنجا به گونه‌ای است که نمی‌توانید به قصد تفریحاتی همچون شنا در سواحل مدیترانه به این کشور سفر کنید. به همین دلیل اگر قصد تهیه تور گرجستان نوروز را دارید، یک فضای ویژه از چمدان را برای به لباس گرم اختصاص دهید.

16.  آب و هوای تفلیس در نوروز 1401

به طور خلاصه آب و هوای تفلیس در نوروز عمدتا شامل آسمان ابری و بارش برف و سرما می‌شود و تابش آفتاب اندک است. اگر قصد تهیه تور تفلیس در نوروز را دارید، تحت هیچ شرایطی به همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید؛ زیرا ممکن است در برخی از روزها دمای هوا به زیر صفر برسد.

تفلیس.png
آب و هوای تفلیس در نوروز 1401

17. آب و هوای باتومی در نوروز 1401

اگر چه آب و هوای باتومی در نوروز امسال دمای زیر صفر را تجربه نمی‌کند، اما به طور میانگین به صفر نزدیک خواهد شد و به همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. آسمان باتومی در بیشتر روز‌های عید بارانی و ابری است و نهایتا دو یا سه روز از آن نیمه ابری خواهد بود. بنابراین پیش از تهیه تور باتومی در نوروز انتظار این وضیعت آب و هوایی را داشته باشید. 

باتومی.png
آب و هوای باتومی در نوروز 1401

18. آب و هوای  تایلند در نوروز 1401

روند گرم‌تر شدن تایلند از اسفندماه شروع می‌شود و در بهار شاهد بارش باران خواهیم بود. آب و هوای تایلند در نوروز 1401 اختلاف دمای شبانه روزی کمی دارد؛ زیرا رطوبت بالای این کشور باعث تعادل در دمای آن می‌شود. پس اگر قصد سفر با تور تایلند در نوروز را دارید منتظر باران باشید. به طور معمول هوای بیشتر روزهای پاتایا ابری است.

پاتایا.png
آب و هوای پاتایا در نوروز 1401

 19. آب و هوای کیش در نوروز 1401

اگر چه با شروع بهار گرمای کیش آغاز می‌شود اما آب و هوای کیش در نوروز دلپذیر است و به طور معمول از هوای شرجی در امان خواهید بود. آسمان تمام روزهای کیش در نوروز 1401 آفتابی خواهد بود و هوا گرم است. به همین دلیل اگر قصد خرید تور کیش نوروز را دارید، نیازی به بردن لباس گرم نخواهید داشت. اختلاف کمینه و بیشینه دمای روزانه در هفته اول نوروز نسبت به هفته دوم آن بیشتر است.

کیش.png
آب و هوای کیش در نوروز 1401

 20. آب و هوای مشهد در نوروز 1401

از آنجایی که مشهد آب و هوای خشک دارد، کمینه و بیشینه‌ی دمای آن در طول روز زیاد است به طوری که شاهد اختلاف دمای ده درجه ای در طول شبانه روز خواهیم بود. خریداران تور مشهد در نوروز باید بدانند آب و هوای این شهر شامل دو روز بارانی در پنجم و ششم عید می‌شود و در سایر روزها هوا کمی نیمه ابری و ابری خواهد بود. در هفته دوم بهار، شب‌های مشهد از شب‌های تهران سرد‌تر و روز‌های آن از روزهای تهران گرم‌تر خواهد بود.

مشهد.png
آب و هوای مشهد در نوروز 1401

سخن آخر 

امیدواریم بررسی پیش‌ بینی هوای این مقاصد پرطرفدار، سفر دلپذیرتری را برایتان فراهم کند. با دانستن وضعیت اقلیم مقصد سفرتان، می‌توانید دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید و بارتان را سبک‌تر ببندید. همه تقریبا میدانیم که نمیتوان به پیش بینی های آب و هوا به صورت کامل و 100% بسنده کرد، اما میتواند تا حد زیادی آنها را معتبر و موثق خواند. اگر علاقمند هستید از وضعیت نهایی شهرها و مقاصد خارجی و داخلی که می‌توانید در نوروز 1401 به آنها سفر کنید مطلع شوید، مطلب بهترین مقاصد توریستی نوروز را مطالعه کنید.

 

تالیف: تیم نویسندگان لست سکند