جاهای دیدنی تهران با مترو؛ تهرانگردی سریع و ارزان

4.2
از 27 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
با مترو از جاهای دیدنی تهران بازدید کنید!
15 فروردین 1402 07:00
5

بسیاری از جاهای دیدنی تهران با مترو در دسترس هستند و با توجه به توسعه و گسترش خطوط مترو تهران، شما می‌توانید از یک سر شهر به سمت دیگر آن بروید و همچنین به‌راحتی از اماکن تاریخی، فرهنگی و جاذبه‌های مختلفی که در کنار یا نزدیکی ایستگاه‌های مترو هستند، استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، رفتن به جاهای دیدنی تهران با مترو بسیار کم‌هزینه‌تر می‌شوند، ضمن اینکه برخی از این ایستگاه‌ها علاوه‌بر جاذبه‌های گردشگری، درست در کنار یک رستوران، مرکز خرید یا محله‌ای معروف قرار گرفته‌اند.

اگر برایتان سؤال شده که «جاهای دیدنی تهران که با مترو میشه رفت کجاها هستند؟» همراه ما باشید تا در این متن از مجله لست‌سکند، خطوط مترو تهران را ایستگاه به ایستگاه بررسی و جاهای دیدنی اطراف مترو را در یک لیست معرفی کنیم.

13.jpg

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند
جاهای دیدنی تهران با متروجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 1ایستگاه جوانمرد قصابایستگاه ترمینال جنوبایستگاه میدان محمدیهایستگاه خیامایستگاه 15 خردادایستگاه امام خمینیایستگاه سعدیایستگاه دروازه دولتایستگاه طالقانیایستگاه شهید بهشتی و ایستگاه مصلیایستگاه شهید همتایستگاه شهید حقانیایستگاه قلهکایستگاه صدرایستگاه قیطریهایستگاه تجریشجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 2ایستگاه نوابایستگاه دانشگاه امام علیایستگاه حسن‌آبادایستگاه ملتایستگاه بهارستانایستگاه گلبرگ یا جانبازانجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 3ایستگاه مترو حسین آباد ایستگاه مترو شهید قدوسیایستگاه میدان ولی‌عصرایستگاه مهدیهجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 4ایستگاه ابن سیناایستگاه فردوسیایستگاه تئاتر شهرایستگاه میدان آزادیایستگاه ارم سبزجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 5ایستگاه ورزشگاه آزادیایستگاه چیتگرجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 6ایستگاه دولت آبادایستگاه پارک لالهجاهای دیدنی تهران با مترو | خط 7ایستگاه برج میلادایستگاه پارک گفتگوپارک هایی که با مترو می توان رفتموزه های تهران با مترو
Lastsecond.ir-tehran-metro-sightseeing-subway-plan.jpg
نقشه خطوط مترو تهران

جاهای دیدنی تهران با مترو

بسیاری از جاهای دیدنی تهران با مترو در دسترس هستند. با استفاده از مترو، می‌توانید با صرف هزینه‌های خیلی کمتر، به نقاط مختلف شهر در شمال، جنوب، غرب یا شرق بروید. می‌توانید از جاذبه‌ها دیدن کنید یا به مراکز خرید بروید و حتی به‌راحتی به بهترین رستوران‌های شهر دسترسی داشته باشید. تعدادی از جاهای دیدنی مترو خور تهران را به‌طور خلاصه در ادامه آورده‌ایم:

 • بازار تجریش، کاخ سعدآباد، آرامگاه ظهیرالدوله، باغ فردوس، موزه زمان | ایستگاه تجریش

 • موزه ملی ایران، سردر باغ ملی، باب همایون، کاخ گلستان، دارالفنون | ایستگاه امام خمینی (توپخانه)

 • کاخ مرمر، خانه موزه مقدم، موزه قرآن، خانه دکتر عدل | ایستگاه دانشگاه امام علی

 • باغ نگارستان، موزه هنرهای ملی، موزه مجلس ملی، مسجد سپهسالار (مطهری) | ایستگاه بهارستان

 • موزه رضا عباسی، موزه زندان قصر، شهر کتاب مرکزی، آبمیوه پالیزی | ایستگاه شهید قدوسی

 • کارخانه آرگو، خانه صادق هدایت، کوچه تمدن، کافه تهرون کندوان، کافه حیاط 65 | ایستگاه فردوسی

 • پارک و شهربازی ارم، نمایشگاه هوانوردی تهران | ایستگاه ارم سبز

 • بوستان لاله، بلوار کشاورز، موزه فرش، موزه هنرهای معاصر | ایستگاه بوستان لاله

 • برج میلاد، پارک پردیسان، پارک ایران زمین | ایستگاه برج میلاد

 • پارک چیتگر، مجموعه تفریحی اُپارک، مرکز خرید طوبی2 | ایستگاه چیتگر

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 1

ابتدا خط یک متروی تهران را از سمت جنوب به شمال طی می‌کنیم و ایستگاه‌هایی را معرفی می‌کنیم که در اطراف آن‌ها اماکن گردشگری، تاریخی، فرهنگی یا جاذبه‌های دیگر وجود دارند، همچنین جاذبه‌های اطرافشان را هم معرفی می‌کنیم. خوب است بدانید که این خط مترو، اولین خط متروی تهران بوده و به‌نوعی شناخته‌شده‌ترین مسیر متروی تهران است که شمال شهر، یعنی میدان قدس را به نقاط جنوبی یعنی کهریزک متصل می‌کند. در ادامه، به سراغ جاهای دیدنی تهران همراه با مترو خط یک می‌رویم. پیش از اینکه با این جاذبه‌ها آشنا شوید، خوب است بدانید که این خط، یکی از پرجاذبه‌ترین خطوط مترو تهران هم هست و جاذبه‌های مهمی در مسیرش قرار گرفته‌اند.

لیست بهترین جاهای دیدنی تهران

ایستگاه جوانمرد قصاب

از این ایستگاه که بیرون بیایید و به سمت خیابان دستواره حرکت کنید، حدود 500 متر (7-8 دقیقه پیاده‌روی) تا بوستانی فاصله دارید که یکی از مکان های دیدنی تهران با مترو یعنی بقعه جوانمرد قصاب در آن قرار دارد. در این محل می‌توانید تا حدودی از تاریخچه و داستان‌هایی که از گذشته برای جوانمرد قصاب وجود داشته است، باخبر شوید.

اگر می‌توانید کمی بیشتر قدم بزنید، آرامگاه بی‌بی زبیده در 2 کیلومتری مترو و سمت خیابان دیلمان و ابیضی قرار گرفته است. یک شهربازی هم با عنوان شهربازی خانواده در 850 متری ایستگاه مترو جوانمرد قصاب و در حوالی میدان مادر واقع شده که اگر دوست داشتید، می‌توانید سری هم به آن بزنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو جوانمرد قصاب

بقعه جوانمرد قصاب
بقعه جوانمرد قصاب، عکس از آرشیو لست سکند

ایستگاه ترمینال جنوب

این ایستگاه معمولاً از شلوغ‌ترین و پررفت‌وآمدترین ایستگاه‌های خط یک به حساب می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از جاهای گردشگری تهران با مترو در نزدیکی همین ایستگاه است. محل قرارگیری ترمینال جنوب در مجاورت بوستان و شهربازی بعثت است و بین آن‌ها خیابان بخارایی (خزانه) قرار گرفته. اگر دوست دارید نفسی تازه کنید و به یکی از جاهای دیدنی تهران سر بزنید که با مترو می‌شود رفت، این ایستگاه و نزدیکی‌اش به بوستان و شهربازی، شرایط مناسبی را برای این هدف ایجاد کرده است. توجه داشته باشید که شهربازی آن موقتاً بسته است.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو ترمینال جنوب

بوستان بعثت
بوستان بعثت

ایستگاه میدان محمدیه

اگر رستوران وکیل‌التجار را از جاذبه‌های شهر تهران ندانیم، بازدید از جاهای دیدنی تهران با مترو را ناقص گذاشته‌ایم! این رستوران در ضلع شمال غربی میدان محمدیه قرار گرفته است. رستوران وکیل‌التجار از حیث معماری بنا، طراحی و منوی جذابی که دارد، بسیاری از افراد را به سمت خودش می‌کشاند. فاصله این رستوران با مترو، بسیار کم است و با چند قدم پیاده‌روی، می‌توانید خودتان را به رستوران برسانید.

کاروان‌سرای خانات هم به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران با مترو در نزدیکی ایستگاه مترو میدان محمدیه قرار دارد. این کاروان‌سرا، مربوط به دوران صفویه است و آن را مرمت هم کرده‌اند. بعضی از مواقع سال، با توجه به مناسبت‌هایی که وجود دارد، در این مکان تاریخی، مراسم و جشنواره‌هایی هم برگزار می‌کنند. گفتنی است که اینجا محلی برای فروش آجیل و خشکبار نیز هست. بسیاری از افراد هم به‌منظور استفاده از رستوران سنتی این مجموعه به کاروان‌سرای خانات می‌روند. البته ایستگاه محمدیه به خیابان مولوی هم بسیار نزدیک است و اگر قصد خرید پارچه و پرده دارید، می‌توانید سری هم به مراکز خریدشان در مولوی بزنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو میدان محمدیه

رستوران وکیل‌التجار تهران

رستوران وکیل‌التجار، عکس از آرشیو لست سکند، رامین عبدی

ایستگاه خیام

از ایستگاه مترو خیام می‌توانید خود را به امامزاده سید ناصرالدین برسانید که یکی از مکان های دیدنی تهران با مترو است. ازطرفی می‌توانید با رفتن به کوچه‌پس‌کوچه‌های اطراف ایستگاه مترو خیام، قسمت‌های پنهانی از بازار 15 خرداد را کشف کنید. در نظرتان باشد که باید کاملاً به نقشه و موقعیت جغرافیایی خود احاطه داشته باشید؛ چراکه گم شدن در این کوچه‌ها از آب خوردن هم راحت‌تر است!

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو خیام

بقعه سید ناصرالدین
بقعه سید ناصرالدین، عکس از آرشیو لست سکند، Ehsantrips

ایستگاه 15 خرداد

در شمال شهر، جاهای دیدنی نزدیک مترو تجریش کم نیستند؛ اما در مرکز شهر هم شما عملاً می‌توانید به قلب تاریخی تهران قدم بگذارید و جاذبه‌های فراوانی را در اطراف ایستگاه‌های مترو پیدا کنید. اگر ایستگاه 15 خرداد پیاده شوید، ابتدا می‌توانید کمی بازارگردی کنید، سپس خود را به کاخ گلستان برسانید و از عمارت‌های مختلف آن بازدید کنید. بازارگردی، خود روندی زمان‌بر خواهد بود، پس پیشنهاد می‌کنیم که زمانی مجزا را به آن اختصاص دهید.

در نهایت اگر خسته شدید و نیاز به ناهار داشتید، می‌توانید خود را به رستوران شرف‌الاسلامی، مسلم، رستوران شمشیری یا رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌های دیگر برسانید و دلی از عزا در بیاورید. در بازار 15 خرداد، تعداد زیادی رستوران وجود دارد، اما این 3 رستوران از مشهورترین و البته بهترین رستوران های تهران هستند.

لیست بهترین رستوران های تهران

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو 15 خرداد

کاخ گلستان
کاخ گلستان، نمایی از موزه اختصاصی

ایستگاه امام خمینی

با پیاده شدن در این ایستگاه، خود را بین جاذبه‌های مختلفی خواهید دید! اینجا پر از مکان های دیدنی تهران با مترو است. یک درِ این ایستگاه در خیابان خیام است که اگر آن را به سمت جنوب بروید، به پارک شهر می‌رسید ولی مکان های دیدنی نزدیک مترو امام خمینی به همین پارک ختم نمی‌شوند. اگر خیابان را به سمت شمال بروید، وارد خیابان امام خمینی خواهید شد و روبه‌روی خود موزه پست را خواهید دید. حال اگر به سمت شرق بروید، با موزه بانک سپه مواجه می‌شوید و اگر به سمت غرب بروید، می‌توانید خود را به سردر باغ ملی برسانید. سردری که با عبور از آن به مجموعه‌ای دیگر از موزه‌ها و جاذبه‌ها ازجمله موزه ملک، موزه ایران باستان، ساختمان وزارت امور خارجه و میدان مشق دست پیدا خواهید کرد. این ایستگاه، بازدید از جاهای دیدنی تهران با مترو را برای شما کامل می‌کند.

درِ دیگر ایستگاه مترو امام خمینی، در نزدیکی باب همایون قرار دارد؛ این خیابان به‌تنهایی از جاهای دیدنی تهران با مترو به شمار می‌رود که حاوی چند جای دیدنی دیگر هم هست که یکی از آن‌ها آرامگاه روح‌ا... است. باب همایون به موازات خیابان ناصرخسرو قرار گرفته و درون آن پر است از میز و صندلی‌های مختلف با اغذیه‌فروشی‌های گوناگون؛ همچنین می‌توانید کلی وسایل تزیینی مختلف هم از فروشگاه‌های این خیابان برای خودتان تهیه کنید. اگر از باب همایون صرف‌نظر کنید و از ساختمان مخابرات بگذرید، به ابتدای خیابان ناصرخسرو خواهید رسید که دبیرستان دارالفنون در آن قرار دارد. بخشی از کاخ گلستان و چند بنای تاریخی دیگر نیز از همین خیابان ناصرخسرو به چشم می‌خورند. حتی یک ورودی کاخ گلستان از همین خیابان است. توجه شما را به ضلع شمال شرقی میدان امام خمینی (میدان توپخانه) نیز جلب می‌کنیم که یکی از زیباترین شعب بانک تجارت در آنجا ساخته شده و معماری جذابی دارد، حتی فضای داخل این بانک هم زیباست. این جاذبه‌ها، از معروف‌ترین مکان های دیدنی نزدیک مترو امام خمینی بودند.

راستی اگر میدان امام خمینی را به سمت شمال بروید، در سمت شمال غربی میدان، موزه علی اکبر صنعتی را هم خواهید دید که اگر قصد بازدید دارید، بهتر است که از پیش تماس بگیرید و از باز بودنش مطمئن شوید. راه خود را به جهت شمال که ادامه دهید، وارد خیابان فردوسی می‌شوید و می‌توانید از فرعی‌های غربی آن، خود را به موزه عبرت و باغ ملی برسانید.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو امام خمینی

موزه علی اکبر صنعتی
موزه علی اکبر صنعتی، عکس از آرشیو لست سکند

ایستگاه سعدی

این ایستگاه برای آن‌هایی که قصد خرید کفش، لباس، کیف و محصولات این‌چنینی را دارند، شناخته شده است؛ چراکه در چند متری خیابان سپهسالار قرار گرفته که مرکز خرید کفش و کیف و لباس است. ازآنجایی‌که خیابان سعدی از محله‌های قدیمی تهران محسوب می‌شود، با پیاده‌روی در آن حس حضور در تهران قدیم، درونتان زنده می‌شود؛ مخصوصاً با دیدن شیرینی فروشی و کافه‌های قدیمی تهران مثل کافه نادری!

شما می‌توانید به کوچه برلن با مترو سعدی هم بروید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به کوچه برلن، ایستگاه سعدی است. فاصله این ایستگاه تا کوچه برلن، حدوداً 260 تا 280 متر است که می‌توانید آن را ظرف مدت 4 دقیقه طی کنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو سعدی

نمایی از خیابان سپه‌سالار
نمایی از خیابان سپه‌سالار، عکس از آرشیو لست سکند

ایستگاه دروازه دولت

از دیگر جاهای گردشگری تهران با مترو که در اطراف خود، جاذبه‌هایی هم دارد، ایستگاه دروازه دولت است. اگر از این ایستگاه خارج شوید و به سمت خیابان سعدی (سمت جنوب خیابان) بروید، می‌توانید به موزه پمپ بنزین، یعنی به یکی از موزه های تهران با مترو دسترسی پیدا کنید. در این محل می‌توانید علاوه‌بر مشاهده اتومبیل‌های قدیمی، اطلاعاتی هم در ارتباط با پمپ بنزین‌های قدیمی و نحوه کار آن‌ها به دست آورید.

جاذبه دیگری که می‌توانید در نزدیکی ایستگاه مترو دروازه دولت پیدا کنید، گالری آب آنبار است که در 220 متری ایستگاه قرار گرفته و آثار زیبا و فضای دل‌نشینی را برای مخاطبان فراهم آورده است.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو دروازه دولت

موزه پمپ بنزین
موزه پمپ بنزین، عکس از آرشیو لست سکند، نادر مزرعه شادی

ایستگاه طالقانی

سفارت آمریکا (باغ موزه استکبار شناسی) دقیقاً کنارِ درِ مترو طالقانی قرار گرفته و از مکان های دیدنی تهران با مترو محسوب می‌شود که در سمت شمال غربی تقاطع طالقانی و مفتح جنوبی واقع شده است. این سفارت، درحال‌حاضر به یک موزه تبدیل شده که علاقه‌مندان می‌توانند از آن بازدید کنند. به‌این‌ترتیب یکی دیگر از موزه های تهران با مترو، همین‌جاست.

اگر خیابان طالقانی را به سمت غرب ادامه دهید، می‌توانید خود را به خیابان پانزده خرداد، موسوی یا ایرانشهر برسانید و سپس ازطریق هرکدام از آن‌ها به پارک و خانه هنرمندان بروید و از آنجا بازدید کنید. شما همچنین می‌توانید به موزه شهدا هم سری بزنید که نرسیده به تقاطع موسوی است و در خیابان طالقانی قرار گرفته داد.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو طالقانی

سفارت آمریکا
سفارت آمریکا، عکس از آرشیو لست سکند

ایستگاه شهید بهشتی و ایستگاه مصلی

این دو ایستگاه به مصلی نزدیک هستند. معمولاً غیر از برگزاری نماز، نمایشگاه‌هایی هم در مصلی برقرار می‌شوند که می‌توانید ازطریق این دو ایستگاه، به‌راحتی خود را به آن‌ها برسانید. یکی از متداول‌ترین نمایشگاه‌هایی که در مصلی برگزار می‌شود، نمایشگاه بین‌المللی کتاب است و هر سال عده زیادی را به تهران و مصلی می‌کشاند.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو مصلی

مصلی امام
مصلی امام، عکس از تابناک

ایستگاه شهید همت

ایستگاه مترو شهید همت به تعدادی از جاذبه‌های تهران نزدیک است. موزه دفاع مقدس و گنبد دفاع مقدس، دو جاذبه‌ای هستند که از سمت مترو همت به سادگی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. البته اگر اهل پیاده‌روی باشید، با طی کردن مسیری نسبتاً کوتاه، می‌توانید خود را به باغ کتاب برسانید. گفتنی است که ازطریق ایستگاه مترو حقانی هم به تمامی این نقاط دسترسی دارید، ضمن اینکه چند مکان گردشگری دیگر نیز از ایستگاه مترو حقانی در دسترس خواهند بود که در ادامه آورده‌ایم.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو همّت

Lastsecond-Metro-Sightseeing-Baghe-ketab-tina-azimi.jpg
تصویری از باغ کتاب، عکس از آرشیو لست سکند، عکاس: Tina Azimi

ایستگاه شهید حقانی

از دیگر جاهای گردشگری تهران با مترو می‌توانیم به تپه عباس‌آباد اشاره کنیم. از این ایستگاه علاوه‌بر مکان‌هایی که در قسمت ایستگاه همت مطرح شد، می‌توانید به پارک طالقانی، پل طبیعت و پارک آب و آتش هم دسترسی پیدا کنید. تنها نکته این است که باید اهل پیاده‌روی باشید.

حال که تا پارک آب و آتش آمده‌اید، باید بگوییم اتاق فرار مرکزی که یکی از بهترین اتاق فرارهای تهران است هم کمی آن‌ طرف‌تر انتظار شما را می‌کشد. با حرکت به سمت غرب اتوبان حقانی و بعد از رد کردن خیابان دیدار، می‌توانید خودتان را به این اتاق فرار برسانید. به‌این‌ترتیب می‌توانید روز خود را هیجانی‌تر بگذرانید.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو حقانی روی نقشه

پل طبیعت تهران
پل طبیعت تهران

ایستگاه قلهک

تعدادی از جاهای دیدنی مترو خور تهران در اطراف همین ایستگاه قرار گرفته‌اند. شما می‌توانید با کمتر از 10 دقیقه پیاده‌روی به سمت شمال خیابان شریعتی، به یکی از بهترین سینماهای تهران یعنی سینما فرهنگ برسید. گفتنی است که پردیس سینمایی قلهک هم در نزدیکی همین ایستگاه است. از این ایستگاه، یکی دیگر از موزه های تهران با مترو در دسترس است و آن هم خانه موزه بهشتی است. یکی از شعبه‌های وی کافه و کافه کاریز هم در نزدیکی همین ایستگاه مترو قرار گرفته‌اند.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو قلهک روی نقشه

Lastsecond-Metro-Sightseeing-farhang.jpg
نمایی از سینما فرهنگ، عکس از بنیاد سینمایی فارابی

ایستگاه صدر

ایستگاه صدر در چند قدمی بولینگ عبدو است که یکی از قدیمی‌ترین جاهایی به حساب می‌آید که می‌توان چند ساعتی را به تفریح و خوش‌گذرانی در آن پرداخت. شهربازی سرپوشیده، سینما جوان، استخر، سالن بولینگ و فود کورت، ازجمله امکاناتی هستند که می‌توانید در مجموعه چمران داشته باشید. همگی امکانات و ویژگی‌هایی که نام بردیم، در چند قدمی ایستگاه مترو شهید صدر جای گرفته‌اند.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو صدر

بولینگ عبدو
بولینگ عبدو

ایستگاه قیطریه

از این ایستگاه، حدود 900 متر به سمت شرق بلوار صبا بروید، سپس از خیابان یخچال وارد خیابان احمدی شوید، خانه موزه استاد انتظامی در همین خیابان قرار دارد. از خانه موزه استاد انتظامی که به سمت خیابان کریمی بروید، می‌توانید با طی کردن مسیری (سربالایی) حدوداً 1.2 کیلومتری و سپس وارد شدن به خیابان سلیمی، خود را به باغ علاء یا انجمن خوش‌نویسان ایران برسانید و از گالری‌هایی که هر چند مدت یکبار در آن برگزار می‌شود، استفاده کنید. کافه چای بار که یکی از بهترین کافه های تهران هم هست، در این باغ عمارت قرار دارد.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو قیطریه

باغ علاء یا انجمن خوشنویسان ایران
باغ علاء یا انجمن خوشنویسان ایران

ایستگاه تجریش

جاهای دیدنی نزدیک مترو تجریش به‌قدری فراوان و پرتعداد هستند که می‌توانیم آن‌ها را جداگانه تقسیم‌بندی کنیم. تعداد درخور توجهی از موزه های تهران با مترو تجریش در دسترس هستند، علاوه‌بر آن، بازار تجریش و امام‌زاده صالح هم از نزدیک‌ترین اماکنی هستند که می‌توانید ازطریق ایستگاه مترو تجریش به آن‌ها برسید. از دیگر نقاطی که جزو جاهای دیدنی نزدیک مترو تجریش هستند و با پیاده‌روی یا گرفتن تاکسی می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید، خانه موزه سیمین و جلال، آرامگاه ظهیرالدوله، کاخ موزه سعدآباد، دربند، کوچه زغالی‌ها، باغ فردوس، موزه زمان، موزه موسیقی است.

ابتدای معرفی خط یک متروی تهران در همین متن، لینکی قرار داده‌ایم که لیست جاهای دیدنی شهر تهران است و هریک را معرفی کرده‌ایم، با مطالعه آن می‌توانید مسیرهای گردشگری پیشنهادی ما را مشاهده کنید و جاهای دیدنی نزدیک مترو تجریش را بهتر بشناسید و برای بازدیدشان برنامه‌ریزی کنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو تجریش

نمایی خارجی
نمایی خارجی از خانه موزه سیمین و جلال، عکس از آرشیو لست سکند

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 2

در خط 2 مترو تهران، از سمت غرب به شرق حرکت و جاذبه‌ های اطراف ایستگاه‌ های مترو را بررسی می‌کنیم. این خط مترو در نقشه‌ها با رنگ آبی تیره نشان داده شده است. ابتدا و انتهای این خط درحال‌حاضر فرهنگسرا و فلکه دوم صادقیه است که غرب و شرق تهران را به هم وصل می‌کند.

ایستگاه صادقیه

شروع جاهای دیدنی تهران با مترو از سمت غرب، با ایستگاه مترو صادقیه است. خود ایستگاه که در نزدیکی اتوبوس‌رانی است و از آن‌جا می‌توانید به نقاط مختلفی از شهر مانند پاساژ کوروش و پاساژ سمرقند بروید. همچنین از این ایستگاه تا بلوار فردوس، راه زیادی نیست و هم می‌توانید با تاکسی و هم می‌توانید با پای پیاده تا بلوار بروید و در یکی از رستوران‌ها غذا میل کنید. همچنین می‌توانید تا میدان صادقیه بروید و در مرکز خرید گلدیس، چرخی بزنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو صادقیه روی نقشه

Lastsecond-Metro-Sightseeing-sadeghie.jpg
برج گلدیس در فلکه دوم صادقیه

ایستگاه نواب

تعدادی از جاهای دیدنی تهران با مترو از سمت غرب، در اطراف ایستگاه نواب قرار گرفته‌اند. مرکز خرید گردون یکی از آن‌هاست. مرکز خرید گردون، بسیاری از ساکنین این منطقه را برای خرید به خود جذب می‌کند. هرچند که این محله به خودی‌خود هم می‌تواند جایی دیدنی باشد، به‌خصوص برای علاقه‌مندان به عکاسی از فضاهای شهری که اغلب تونل نواب را به عنوان یکی از سوژه‌هایشان می‌شناسند.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو نواب

نمایی از برج گردون خیابان نواب
نمایی از برج گردون خیابان نواب، عکاس: وحید مجیدی

ایستگاه دانشگاه امام علی

در امتداد خیابان امام خمینی، ایستگاه مترو دانشگاه امام علی قرار گرفته است. در نزدیکی این ایستگاه چند جاذبه هم وجود دارد که یکی از آن‌ها موزه قرآن است. این موزه در فاصله 350 متری از ایستگاه مترو است و پیاده‌روی تا آنجا حدود 4 دقیقه از شما زمان خواهد برد. حال که تا موزه قرآن رفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که از کاخ مرمر هم که در مجاورت آن قرار گرفته، دیدن کنید. بازدید از موزه کاخ مرمر با شرایط خاصی انجام می‌شود و بهتر است پیش از حرکت به قصد بازدید از این کاخ، ابتدا با آن‌ها تماس بگیرید و اطلاعات لازم برای بازدید از موزه دریافت کنید. خانه دکتر عدل هم با آن معماری جالبی که دارد، روبه‌روی کاخ مرمر قرار دارد.

گفتنی است که فاصله شما از ایستگاه مترو دانشگاه امام علی تا خانه موزه مقدم، حدود 500 متر است که تقریباً در 6 دقیقه، پیاده طی می‌شود؛ در نتیجه به‌هیچ‌عنوان از دیدن این موزه غافل نشوید و فرصت کافی را برای بازدید از آن کنار بگذارید.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو امام علی

نمایی از خانه موزه مقدم
نمایی از خانه موزه مقدم، عکس از آرشیو لست سکند، Ehsantrips

ایستگاه حسن‌آباد

این ایستگاه دقیقاً در زیر میدان حسن‌آباد قرار دارد که با بیرون آمدن از آن می‌توانید خود میدان و معماری جذاب آن را مشاهده کنید. با حرکت به سمت شرق (شرق خیابان امام خمینی) و طی کردن مسیری حدوداً 550 متری در تقریباً 7 یا 8 دقیقه، می‌توانید خود را به خیابان سی‌تیر برسانید و از آن‌جا هم به موزه ایران باستان بروید. البته پیش‌تر گفتیم که از ایستگاه مترو امام خمینی می‌توانید خودتان را به این موزه و خیابان برسانید.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو حسن آباد

سردر باغ ملی
سردر باغ ملی، عکس از آرشیو لست سکند، مائده فرهوش

ایستگاه ملت

ایستگاه ملت، ایستگاه بعدی است که فاصله کمی با یکی از زیباترین کاخ های تهران دارد. عمارت مسعودیه در فاصله 150 متری این ایستگاه قرار گرفته و با حدوداً 2 دقیقه پیاده‌روی می‌توانید از مترو خود را به این عمارت برسانید. این منطقه، جاذبه‌های دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. توصیه می‌کنیم که قبل از رفتن به عمارت مسعودیه، ابتدا زنگ بزنید و سپس برای بازدید از آن اقدام کنید.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو ملت

عمارت مسعودیه تهران
تصویری از عمارت مسعودیه تهران، عکس از آرشیو لست سکند، محسن خرمایی پور

ایستگاه بهارستان

یکی دیگر از ایستگاه‌هایی که جاذبه‌های فراوانی را در اطراف آن شاهد هستیم، بهارستان است و تعدادی از موزه های تهران با مترو در نزدیکی همین ایستگاه هستند. مجلس ملی ایران (مجلس  مشروطه) یکی از این جاذبه‌هاست. موزه هنرهای ملی دیگر مکانی است که بازدید از آن بسیار جذاب خواهد بود. خیلی‌ها از وجود این موزه بی‌خبر هستند، چرا که درون حیاط ساختمان وزارت ارشاد قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از آثار نفیس این موزه دیدن کنید.

باغ نگارستان که در 450 متری از ایستگاه بهارستان و در خیابان شریعت‌مدار قرار دارد، بسیار دیدنی است و از جاهای دیدنی تهران اطراف مترو محسوب می‌شود. کمی آن‌طرف‌تر از باغ نگارستان، خانقاه صفی علیشاه قرار گرفته که آن هم بسیار جذاب و باصفاست.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو بهارستان

باغ نگارستان تهران
بخشی از سردیس‌های باغ نگارستان، عکس از آرشیو لست سکند، Ehsantrips

ایستگاه گلبرگ یا جانبازان

دیدن جاذبه‌های ایران در مقیاسی کوچک می‌تواند برای خیلی‌ها جذاب باشد. فرصت دیدن ایرانی مینیاتوری در باغ موزه مینیاتور برای شما مهیاست. برای رسیدن به آن کافی است که از ایستگاه گلبرگ یا جانبازان خارج شوید، خیابان مدنی را به سمت خیابان گلبرگ (جنوب خیابان مدنی) بروید و سپس خیابان گلبرگ را به سمت غرب طی کنید تا به موزه مینیاتور برسید. کل این مسیر حدود 600 متر طول دارد.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو گلبرگ

پارک مینیاتور
پارک مینیاتور

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 3

خط 3 مترو تهران، تقریباً از شمال شرق به جنوب غرب کشیده شده است. این خط را از ایستگاه‌های بالایی شروع می‌کنیم و تا ایستگاه‌های پایینی بررسی می‌کنیم. تعدادی از جاهای دیدنی تهران که با مترو می‌شود رفت، در همین خط جای دارند. برخی از موزه های تهران با مترو در این خط در دسترس هستند و به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. این خط مترو با رنگ آبی فیروزه‌ای نمایش داده می‌شود.

ایستگاه مترو حسین آباد 

مردم، بسیاری از بناهای تاریخی تهران را نمی‌شناسند و یکی از دلایل آن هم این است که برخی از بناها، از قلب تاریخی تهران، یعنی از مرکز شهر دور مانده‌اند. یکی از این بناها عمارت عین الدوله در نزدیکی مترو حسین آباد است. این عمارت که در محدوده خیابان وفامنش واقع شده است، متعلق به عین الدوله مشهور، وزیر مظفرالدین شاه بوده است و امروز تبدیل به یکی از جاهای دیدنی نزدیک مترو شده است.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو حسین آباد

Lastsecond-Metro-Sightseeing-eynoddole.jpg
عمارت عین الدوله از جاهای دیدنی تهران با مترو

ایستگاه مترو شهید قدوسی

مترو شهید قدوسی در خط 3، در ابتدای خیابان شهید بهشتی و نزدیک به تقاطع شریعتی قرار دارد. از این ایستگاه می‌توانید به سراغ خیابان سهرودی و پالیزی بروید و از رستوران‌های متعدد و از پاساژ اندیشه که یکی از بهترین مراکز خرید است، استفاده کنید؛ اما یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های پایتخت یعنی موزه رضا عباسی هم در همین نزدیکی است. این موزه آثار تاریخی مهمی را حتی از هزاره اول پیش از میلاد در خود جای داده است. اگر از ایستگاه شهید قدوسی به سمت جنوب حرکت کنید، می‌توانید به شهر کتاب مرکزی و موزه قصر هم دسترسی داشته باشید. به‌این‌ترتیب برخی از موزه های تهران با مترو در این منطقه به‌راحتی در دسترس هستند.

بهترین مراکز خرید تهران کجاست؟

موقعیت دقیق ایستگاه مترو شهید قدوسی

Lastsecond-Metro-Sightseeing-reza-abbassi.jpg
نمایی از ورودی موزه رضا عباسی، عکس از خبرگزاری مهر

ایستگاه میدان ولی‌عصر

از مرکزی‌ترین نقاط شهر، میدان ولیعصر است که طبیعتاً در اطراف آن جاذبه‌های مختلفی وجود دارند. با دنبال کردن تابلوهای درون ایستگاه مترو ولیعصر، می‌توانید بلوار کشاورز را پیدا کنید و پیاده‌روی جانانه‌ای در آن داشته باشید. اگر حدود 1.1 کیلومتر به پیاده‌روی خود ادامه دهید، به یکی از پارک هایی که با مترو می توان رفت، یعنی پارک لاله می‌رسید. گفتنی است که در ضلع شمال غربی پارک، دو موزه قرار دارند، موزه فرش و موزه هنرهای معاصر که می‌توانید درصورت تمایل از آن‌ها نیز بازدید کنید. البته اگر با خط 6 مترو بروید و در ایستگاه‌های بوستان لاله یا کارگر پیاده شوید، به پارک لاله و موزه‌هایی که گفتیم، نزدیک‌تر خواهید بود. ایستگاه متروی میدان ولیعصر، به سینماهای آفریقا، استقلال و قدس هم نزدیک است.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو میدان ولیعصر

بلوار کشاورز
بلوار کشاورز

ایستگاه مهدیه

خانه فروغ فرخزاد ثبت ملی شد! این خانه جایی است که به‌راحتی می‌توانید ازطریق مترو به آن برسید. اگر از ایستگاه مهدیه مترو خارج شوید، باید خیابان ولیعصر را به سمت جنوب حرکت کنید و سپس وارد خیابان خادم آزاد شوید. به‌این‌ترتیب، با طی کردن حدود 210 متر به این خانه خواهید رسید. گفتنی است که مزار فروغ فرخزاد نیز در آرامگاه ظهیرالدوله قرار دارد که پیش‌تر گفتیم یکی از جاهای دیدنی نزدیک مترو تجریش است.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو مهدیه

خانه پدری فروغ فرخزاد
خانه پدری فروغ فرخزاد، عکس از آرشیو لست سکند

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 4

برای تشریح خط چهار مترو، از شرقی‌ترین ایستگاه به سمت غربی‌ترین آن حرکت می‌کنیم و هریک از جاذبه‌هایی را که در اطراف هر ایستگاه قرار دارد، بررسی می‌کنیم. این خط مترو با رنگ زرد مشخص است. در این خط شما می‌توانید به برخی از مهم‌ترین بناهای شهری تهران سر بزنید و آن‌ها را ببینید.

ایستگاه ابن سینا

ابن سینا، نام یکی از ایستگاه‌هایی است که یک خانه موزه در نزدیکی آن قرار گرفته که از قضا، لوکیشن سریال و فیلم هم بوده است. خانه موزه معین حدوداً در 400 متری این ایستگاه قرار گرفته است. احتمالاً شما نامش را با فرهنگ معین به خاطر دارید و خوب است بدانید که خانه شخصی امیر جاهد و دکتر معین امروز با هم ادغام و تبدیل به موزه‌ای زیبا شده است. با حرکت به سمت شرق خیابان پیروزی و سپس ورود به خیابان بسطامی می‌توانید به این خانه موزه راه پیدا کنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو ابن سینا

خانه موزه معین
خانه موزه معین

ایستگاه فردوسی

اگر از خروجی جنوب غربی مترو فردوسی خارج شوید و خیابان فردوسی را چند قدمی به سمت جنوب حرکت کنید، به کوچه تمدن می‌رسید. خود کوچه بسیار جذاب است و تزییناتی که دارد، اتمسفر و حال‌وهوای خوبی را برای شما ایجاد خواهد کرد. این کوچه برای عکس گرفتن بسیار مناسب است و همچنین باید بگوییم که در اطراف آن مراکز خرید مختلفی هم وجود دارد. این منطقه هم چون از مناطق قدیمی تهران است، برای پیاده‌روی و یافتن کافه‌های قدیمی مناسب است. کمی پایین‌تر از کوچه تمدن، می‌توانید کوچه تقوی را ببینید که کارخانه آرگو و یکی از شعبه‌های سام کافه در آن قرار دارد. خانه صادق هدایت هم در همین خیابان تقوی جای گرفته است.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو فردوسی

نمایی از دیوارهای کوچه تمدن
نمایی از دیوارهای کوچه تمدن، عکس از آرشیو لست سکند، روزبه شهنواز

ایستگاه تئاتر شهر

از اسم این ایستگاه نیز مشخص است که چه چیزی در انتظار شما خواهد بود. بنای زیبای تئاتر شهر و کافه‌های متعدد و جذابی که در این منطقه وجود دارد، چند ساعتی از وقت شما را به خود اختصاص خواهند داد. کافه گودو، یکی از شعبه‌های کافه لمیز، عمارت روبه‌رو، تالار وحدت و خیلی از جاذبه‌ها و مکان‌های دیگر هم هستند که در نزدیکی همین ایستگاه قرار دارند.

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو تئاتر شهر

تئاتر شهر
تئاتر شهر در شب، عکس از آرشیو لست سکند، می‌ناز

ایستگاه میدان آزادی

یکی از شلوغ‌ترین و اتفاقاً زیباترین میدان‌های شهر تهران، میدان آزادی است. بنای جذاب برج آزادی واقع در میدان کندومانندِ آزادی، در خود، موزه‌‌ای دارد که پر از اشیاء قدیمی است و حتی برخی از آثار آن مربوط به دوران پیش از هخامنشی می‌شود. ازطرف‌دیگر، محیط جذاب اطراف برج و معماری گیرای بنا، یکبار دیدن آن را برای گردشگران واجب کرده است.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو آزادی

برج آزادی تهران
برج آزادی تهران، عکس از آرشیو لست سکند، عکاس: محسن خرمایی پور

ایستگاه ارم سبز

اگر تصمیم دارید به شهربازی، باغ وحش یا پارک ارم بروید، این ایستگاه، نزدیک‌ترین ایستگاه به این جاذبه‌هاست و می‌توانید خود را ازطریق آن به مقاصدی که گفتیم، برسانید. پارک ارم یکی از بهترین شهربازی‌های تهران است. پس اگر بخواهید به شهربازی ارم سبز بروید، این ایستگاه کارتان را راحت می‌کند.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو ارم سبز

شهربازی ارم
نمایی از شهربازی ارم، عکس از آرشیو لست سکند

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 5

این خط، درست در امتداد خط 2 مترو و از ادامه ایستگاه صادقیه است که به سمت کرج می‌رود. تعدادی از ایستگاه‌های این خط همچنان در محدوده مناطق 22گانه تهران هستند و به همین دلیل، لازم دانستیم تا آن‌ها را هم جزو جاهای دیدنی تهران همراه با مترو بیاوریم.

ایستگاه ورزشگاه آزادی

این ایستگاه دقیقاً در کنار مجموعه ورزشی آزادی است و کسانی که به ورزش علاقه دارند یا از تماشای مسابقات ورزشی لذت می‌برند، سراغ این ایستگاه می‌آیند. ایستگاه ورزشگاه آزادی در نزدیکی نمایشگاه هوانوردی تهران هم قرار دارد. بنابراین نه‌تنها یک جاذبه، بلکه چند جاذبه در نزدیکی این ایستگاه قرار دارند.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی روی نقشه

Lastsecond-Metro-Sightseeing-azadi.jpg
ورزشگاه آزادی

ایستگاه چیتگر

ایستگاه چیتگر در خط 5، نزدیک به یکی از دروازه‌های ورود به پارک جنگلی چیتگر است. البته از ایستگاه ایران خودرو هم می‌توانید به پارک جنگلی چیتگر بروید. ایستگاه چیتگر، به مجموعه تفریحی اُپارک هم نزدیک است و فقط با حدود 15 دقیقه پیاده‌روی، می‌توانید خودتان را به آن برسانید. از دیگر مراکز خدماتی در اطراف این ایستگاه می‌توانیم به مرکز خرید طوبی 2 اشاره کنیم که هم می‌توانید با سواری به آن‌جا بروید و هم می‌توانید با حدود 30 دقیقه پیاده‌روی خودتان را به این مجتمع برسانید، البته اگر با این مقدار پیاده رفتن مشکلی نداشته باشید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو چیتگر روی نقشه

Lastsecond-Metro-Sightseeing-chitgar.jpg
نمایی از اُپارک

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 6

خط 6 متروی تهران تازه تأسیس‌ترین خط مترو تهران است. هرچند که هنوز همه ایستگاه‌های آن افتتاح نشده است؛ اما با افتتاح آن بخش مهمی از شرق و غرب شهر به هم متصل می‌شوند. با آغاز سال 1402 برخی از ایستگاه‌های مرکز شهر این خط هم افتتاح شد و به مرور، ایستگاه‌های بیشتری در این خط باز شدند که دسترسی به نقاط بیشتری از شهر را برای بسیاری از پایتخت‌نشینان ساده‌تر کرد.

ایستگاه دولت آباد

ایستگاه دولت‌آباد شاید به یک جاذبه فرهنگی یا تاریخی مشخصی منتهی نشود؛ اما جای خوبی برای گشت‌وگذار است. برای دیدن محله عرب‌های تهران چه جایی بهتر از دولت آباد؟ امتحان کردن شاورما، فلافل و خوردن خوراکی‌هایی به سبک عراقی‌های ساکن ایران، همگی در دولت آباد ممکن است. در واقع این محله، جای خوبی برای گشت‌وگذار در یک فرهنگ تازه و شناخت آن‌هاست. محله دولت آباد در جنوب شرقی تهران قرار گرفته و برای گشت‌وگذار در این محله از مترو دولت آباد کافی است 10 دقیقه پیاده روی کنید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو دولت آباد

Lastsecond-Metro-Sightseeing-dowlat-abad.jpg
یکی از فلافل‌فروشی‌های دولت آباد، عکس از احسان رستمی‌پور

ایستگاه پارک لاله

پارک لاله یکی از معروف‌ترین پارک‌های تهران در مرکز شهر است که به‌دلیل قرار گیری در کنار بلوار کشاورز و همین‌طور سابقه تاریخی که در تهران داشته است، برای بسیاری یادآور خاطرات شیرین دوران جوانی‌شان است! اما شلوغی مرکز شهر و قرار گیری آن در محدوده طرح ترافیک، باعث می‌شود تا بسیاری از مردم امکان رفتن به این پارک را از دست بدهند. حالا با افتتاح ایستگاه پارک لاله، دسترسی به بلوار کشاورز و پارک لاله از همیشه ساده‌تر شده است.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو پارک لاله

Lastsecond-Metro-Sightseeing-lale-park.jpg
بوستان لاله تهران، عکس از آرشیو لست سکند، غزاله آشتیانی

جاهای دیدنی تهران با مترو | خط 7

خط 7 مترو تهران جزو خطوط تازه تأسیس است که بخشی از شمال غرب تهران را به شرق آن وصل می‌کند. در واقع به شکلی جنوب شرق تهران به شمال غرب این شهر پیوند می‌خورد. در ادامه به سراغ تعدادی از جاهای دیدنی نزدیک برخی از ایستگاه‌های فعال این خط می‌رویم.

ایستگاه برج میلاد

این ایستگاه مترو به بهانه نزدیکی به برج میلاد نام‌گذاری شده است. برج میلاد با ارتفاع 435 متر یکی از مهم‌ترین نمادهای شهری تهران است و شما می‌توانید از برخی طبقات بالایی آن ازجمله سکوی دید باز و گالری هنری، دیدن کنید. به‌غیر از خود برج هم می‌توانید به سراغ شهربازی جذاب نزدیک برج و همین‌طور پارک پردیسان در همان حوالی بروید. 

 

موقعیت دقیق ایستگاه مترو برج میلاد

Lastsecond-Metro-Sightseeing-milad-tower.jpg
برج میلاد تهران، عکس از Erfanian Pictures

ایستگاه پارک گفتگو

در نزدیکی بسیاری از پارک‌های تهران، ایستگاه مترو قرار دارد، اما ما تنها به‌دلیل نزدیکی این پارک و ایستگاه مترو به همدیگر، سراغشان نرفته‌ایم؛ چراکه پارک گفتگو به‌جز ماهیت تفریحی خود، صاحب مجموعه نمایشگاه تخصصی شهرداری است که هرسال علاوه‌بر نمایشگاه تخصصی گل و گیاه، چندین جشنواره و نمایشگاه دیگر را برگزار می‌کند و شما می‌توانید برای بازدید از جاهای دیدنی تهران با مترو به سراغش بروید.

موقعیت دقیق ایستگاه مترو بوستان گفتگو

Lastsecond-Metro-Sightseeing-goftogou.jpg
بوستان گفتگو در تهران

پارک هایی که با مترو می توان رفت

پارک‌های تهران کم نیستند و بسیاری از آن‌ها را می‌توانیم با استفاده از خطوط مترو برویم. تعدادی از پارک هایی را که با مترو می توان رفت در ادامه آورده‌ایم:

 • بوستان بعثت | ایستگاه ترمینال جنوب

 • پارک هنرمندان | ایستگاه طالقانی

 • پارک طالقانی و آب و آتش | ایستگاه همت و ایستگاه حقانی

 • سیپارک شهر | ایستگاه حسن آباد و ایستگاه امام خمینی

 • پارک دانشجو | ایستگاه تئاتر شهر

 • پارک لاله | ایستگاه بوستان لاله

 • پارک ایران زمین | ایستگاه برج میلاد

 • بوستان گفتگو | ایستگاه بوستان گفتگو

موزه های تهران با مترو

بسیاری از موزه های تهران با مترو فاصله چندانی ندارند و به‌راحتی با چند قدم پیاده‌روی یا یک کورس تاکسی، می‌توانید به آن‌ها برسید. در این قسمت، تعدادی از این موزه‌ها و ایستگاه‌های نزدیکشان را نام می‌بریم:

 • موزه زمان، خانه موزه سیمین و جلال، موزه کاخ سعدآباد، موزه سینما، موزه موسیقی | ایستگاه تجریش

 • موزه پست، موزه علی اکبر صنعتی، موزه ایران باستان، موزه عبرت، موزه ملک | ایستگاه امام خمینی (توپخانه)

 • موزه پمپ بنزین | ایستگاه دروازه دولت

 • موزه دفاع مقدس | ایستگاه همت و ایستگاه حقانی

 • موزه هنرهای ملی، موزه مجلس مشروطه | ایستگاه بهارستان

 • موزه مینیاتور | ایستگاه گلبرگ (جانبازان)

 • موزه خانه معین | ایستگاه ابن سینا

 • موزه برج آزادی | ایستگاه میدان آزادی

سخن آخر

دیگر با این لیست می‌توانید به‌راحتی فضاهای گردشگری و جاذبه‌های مختلفی را در اطراف ایستگاه‌های مترو پیدا کنید و به‌راحتی گشت‌وگذار خود را شروع کنید. رفتن به جاهای دیدنی تهران با مترو، علاوه‌بر اینکه هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد، محدودیت‌های کمتری نیز ایجاد می‌کند، برای مثال دیگر دنبال جای پارک نمی‌گردید و در ترافیک نمی‌مانید.

با نظر به اینکه خطوط دیگر مترو نیز در حال ساخت و تکمیل شدن هستند، باید گفت که قطعاً به ایستگاه‌ها و جاذبه‌های اطراف آن‌ها افزوده خواهد شد و این لیست هم به مرور کامل و کامل‌تر می‌شود؛ بااین‌حال اگر جاذبه‌ای را می‌شناسید که در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های مترو قرار گرفته و از این لیست جا مانده است، حتماً آن را با ما در میان بگذارید. شما تجربه تهرانگردی با مترو را تابه‌حال داشته‌اید؟

پویا دهقان
پویا دهقان

گردشگری خوانده‌ام و به‌شدت دوست دارم با ماجراجویی، چیزهای جدیدی کشف کنم و کارهای هیجان‌انگیزی انجام بدهم. سعی می‌کنم این‌طور آگاه‌تر شوم. دوست دارم فرصت‌های خالی‌ام را به شنیدن موسیقی و عکاسی توی کوچه‌پس‌کوچه‌های طهران بگذرانم و از حس‌وحالم بنویسم. کتاب خواندن، فیلم دیدن، معاشرت و کسب تجربه‌های جدید، دنیایم را کامل‌تر می‌کند!