Close

چگونه سفرنامه بنویسم ؟

یکی از بخشهای بسیار جذاب در سایت لست سکند بخش سفرنامه ها میباشد که در طول مدت زمان به منبع و مرجعی قابل اتکا تبدیل گشته است . همواره این سئوال برای کاربران پیش میاید که چطور باید سفرنامه های خود را در سایت درج نمایند. به همین دلیل این مطلب را آماده کردیم تا پاسگوی سوالات شما دوستان باشد.

 

درج سفرنامه شامل شرایط خاصی است که میبایست رعایت شود. مهمترین این شرایط به شرح زیر میباشند :

1- سفرنامه میبایست حاصل تجربه شخص شما باشد و استفاده از تجربیات دیگران و مطالب موجود در اینترنت مجاز نمیباشد

2- سفرنامه میباست حاوی تصاویر باشد. 80% تصاویر میبایست توسط شما تهیه شده باشد و مابقی (در صورت نیاز) میتواند از منابع اینترنتی درج شوند

3- در سفرنامه از انتقال و بیان مسائل غیر اخلاقی و غیر اسلامی خودداری فرمایید.

 4-تصاویر ارسالی میبایست فاقد هر گونه نوشته، Watermark و تاریخ باشند و عرض (Width) آنها حداقل 1000 پیکسل باشد. تصاویر نا مناسب و بدون کیفیت در سفرنامه استفاده نمیشوند.

 ۵-برای درج ویدئو در سفرنامه ها میبایست حتما ویدئوی شما لنداسکیپ باشد و امکان استفاده از ویدئوهایی که بصورت عمودی هستند وجود ندارد.

6- سفرنامه قبل از انتشار در لست سکند در هیچ سایت و یا بلاگ دیگری منتشر نشده باشد

 

نحوه ارسال سفرنامه :

 

جهت دانلود فایل راهنمای ثبت سفرنامه اینجا کلیک کنید

در حالتی عادی تقریبا 14الی 21  روز زمان میبرد که سفرنامه شما بررسی و در صورت تایید مسئول مربوطه در سایت قرار گیرد . در صورتی که هر گونه مشکلی در فایلهای و یا متن ارسالی شما وجود داشته باشد از طریق ایمیل با شما مکاتبه خواهیم کرد.

 نکته مهم : مدیریت سایت میتوانید بخشی از سفرنامه یا تصاویر را حذف یا ویرایش نماید.

 مطالعه متن پایین برای دوستانی که بار اولشان است قصد سفرنامه نویسی دارند توصیه میشود

 

چطور یک سفرنامه بنویسیم؟

سفرنامه داستانی است از سفرهایی که فرد رفته است. فرد داستان سفر خود را با نوشته، تصویر، صوت و ویدیو به مخاطبان خود ارائه می دهد. در سفرنامه تمامی شرایط و وضعیت های مختلف سفر و مقصد با ذکر جزئیات گفته می شود حتی احساسی که در هنگام دیدن جاذبه ی مانند یک سایت تاریخی به فرد دست می دهد نیز بیان می شود. در سفرنامه اصولا توصیه ها و راهنمایی لازم برای سفر به مقصد ارائه می شود و فرد تلاش دارد که مخاطب را درست هدایت کند. با توجه به نزدیکی مسابقه سفرنامه نویسی سایت لست سکند، در این مقاله سعی شده راهنمایی های لازم برای نوشتن یک سفرنامه ارائه شود.

 

مراحل نوشتن یک سفرنامه  با استانداردهای لست سکند

1- در مورد مقصد سفرتان مطالعه و تحقیق کنید : قبل و بعد از سفر در مورد مقصد سفرتان مطالعه کنید. داشتن اطلاعات به شما کمک می کند تا علاوه بر اینکه سفر جذاب تری داشته باشید، بتوانید سفرنامه کامل تری نیز بنویسید.

2- جاذبه های مختلف مقصد را شناسایی کنید: در مورد مکان های دوست داشتنی و معروف مقصد تحقیق کنید و مکان های برتر را برای خود مشخص کنید.

3- بهترین فصل سفر به مقصد را مشخص کنید: فصل ها در سفر شما تاثیر می گذارند. بعد از مطالعه بهترین فصل طبق شرایط و هدف خود را انتخاب کنید. علت انتخاب سفر را برای مخاطب خود توضیح دهید و سعی کنید در انتخاب فصل مخاطب را درست هدایت کنید.

4- راه های دسترسی به مقصد را مشخص کنید: هزینه ها، مسیرها و وسایل حمل و نقل برای سفر را بررسی و یکی از مسیرها را انتخاب کنید. راه های جایگزین را در صورت برخورد با مشکل نیز چک کنید.

5- جاذبه های مقصد را تصویری توصیف کنید: از جزئی ترین مکان ها، جاذبه های که دیدن میکنید، عکس بگیرد و در یک آلبوم مشخص قرار دهید.

6- در مورد مسائل فرهنگی مقصد اطلاعاتی ارائه دهید. توصیف های تاریخی را خیلی واضح و دقیق بنویسید و علاوه بر آن از فرهنگ جامعه میزبان نیز اطلاعاتی به مخاطب خود ارائه دهید.

7- کارهای ممنوع جاذبه ها را بیان کنید: کارهای که در یک جاذبه ی خاص در مقصد نباید انجام داد، را ذکر کنید و همچنین کارهای که به نظر تان بهتر است در مقصد یا جاذبه خاصی انجام شود را نیز بیان کنید. برای مثال در برخی معابد در سرزمین های شرق شما اجازه ورود با کفش داخل معبد را ندارید یا لباسهای با رنگ خاص ممنوع است. این موارد گاها در جایی ذکر نشده است و بهتر است شما اگر این موارد را تجربه کردید. در سفرنامه خود به آنها اشاره کنید تا آنها با قوانین نانوشته آشنا شوند یا برخی فعالیتها که در جاذبه ها توسط مردم محلی انجام میشود برای مثال در برخی زیارتگاه ها برای برآورده شدن حاجت مردم کارهای خاص و عجیبی انجام میدهند مانند روشن کردن شمع، بستن نخ یا قفل زدن یا پرت کردن عروسک.

8- در مورد رویدادهای که در زمان خاصی در مقصد انجام میشود به خوانندگانتان اطلاعات بدهید : خیلی از فستیوالها یا رویدادها در مقاصد مختلف محلی هستند و در وب سایتهای بین المللی معرفی نشده اند. اگر در همچین رویدادی شرکت کردید یا مردم محلی به شما در مورد چنین رویدادی اطلاعات دادن در سفرنامه خود آن را درج کنید و حتما عنوان کنید که شما در این رویداد شرکت نکرده اید و اینکه منبع اطلاعات خود را ذکر کنید..

 

ساختار سفرنامه

ساختار سفرنامه باید به صورت کلی شامل موارد زیر باشد: (البته خلاقیت همه جا حرف اول را می زند)

1- مقدمه: شما می توانید با یک پادکست، نقل قول، عکس یا ویدیو کوتاه سفرنامه خود را شروع کنید. شروع سفرنامه برای جذب مخاطب به منظور مطالعه ادامه سفرنامه بسیار مهم است بنابراین باید جذاب و در عین حال کوتاه باشد.

2- متن اصلی: سفرنامه باید دارای ساختار مشخصی باشد، اینکه ساختار به چه شکل باشد انتخاب با شماست. می توانید سفرنامه خود را روزانه بیان کنید یا حتی می توانید مرحله به مرحله بدون فراموشی جزیئات سفرنامه رو توضیح دهید اما فراموش نکنید که سفرنامه را به پاراگراف های مختلف تقسیم کنید و از جملات کوتاه و گویا استفاده کنید تا مخاطب از هر قشری مفهوم جملات و عبارت را متوجه شود.

3- پایان: به طور سنتی بخش پایانی سفرنامه با آرزوی بازدید دوباره یا احساسات فرد در مورد مقصد به اتمام میرسید. البته که پایان سفرنامه می تواند همین باشد اما می توانید کمی خلاقیت داشته باشید و پایانی متفاوت به مخاطب خود ارائه دهید برای مثال:

-  از مردم محلی مقصد خود تعریف و تمجید کنید

-  در حد یک خط احساسات خود در مورد سفرتان را بیان کنید

-  اتفاقات خنده دار و بامزه ی که در سفر برای شما رخ داده را توضیح دهید

-  یک داستان کوتاه، نقل قول یا عبارات در مورد مقصد خود یا سفرتان بگویید (می توانید با شعر یا حکایت سفرنامه خود را تمام کنید)

 

توصیه های برای بهتر نوشتن سفرنامه

 

 

1- بین صحبت کردن در مورد خود و مکان تعادل را حفظ کنید

 

2- سفرنامه خود را با عکس و ویدیو غنی کنید. عکس در سفرنامه به سه دلیل مهم هستند: اول انها فرصت این را به مخاطب می دهند که بتوانند از نگاه شما مقصد را ببینید. دوم عکس ها سفرنامه شما را واقعی تر می کنند و مخاطب می تواند سفرو تجربه شما را  در ذهن خود تصور کند و در نهایت اینکه عکس های خوب داستان شما را جذاب تر می کنند.

 

3- نظرات خود را بیان کنید. نظرات به خوانندگان کمک می کند که چیزی را از دست ندهند و یا جزئیات مقاصد را درک کنند.

 

4- مکان را همانطور که دیده اید توصیف کنید نه آنطور که مخاطب دوست دارد ببیند.

 

5- آمار و اطلاعات را که ممکن است برای خوانندگان مفید باشد را به سفرنامه خود اضافه کنید: فاصله بین شهرها، فاصله اقامتگاه تا مکان های دیدنی یا ایستگاه های مترو و اتوبوس، میزان پول مورد نیاز برای سفر، قیمت بلیت، میانگین دمای هوا، آب و هوای مقصد، بهترین فصل سفر، ممنوعیت های مقصد و غیره.

 

6- فایل های ویدیویی و صوتی را به سفرنامه خود اضافه کنید. نه عکس و نه کلمات نمی تواند جزئیات را کامل توصیف کنند برای مثال صدای آبشار یا صدای پرندگان در هیچ متن یا عکسی قابل درک نیست.

 

7- منابع و راه های ارتباطی مفید را ارائه دهید. اگر شما هتل قابل اعتماد و مناسب در مقصد می شناسید یا راننده تاکسی قابل اعتمادی را دیده اید یا شرکتی که خدمات خاصی در مقصد ارائه میدهد و برای سفر مفید است را داشته اید، با ذکر جزئیات به مخاطبین معرفی کنید. برای مثال شماره تماس یا آی دی تلگرام راننده تاکسی را در سفرنامه خود قرار دهید. یا برنامه مورد استفاده روی تلفن همراه خود را با لینک دانلود به سفرنامه خود اضافه کنید.

8- سفرنامه باید شامل جزئیات کاملی را باشد و در این مقاله ما سعی کردیم فقط راهی برای نوشتن یک سفرنامه را به شما ارائه دهیم. داشتن خلاقیت می تواند در نوشتن سفرنامه خیلی مفید باشد.

9- همه این موارد گفته شد ، ولی خاطرتان باشد که چیزی که سفرنامه شما را مفید و کاربردی میکند و احتمال برنده شدنتان در مسابقات را افزایش میدهد خلاقیت، استفاده خوب و به موقع از تصاویر و ویدئو و این نکته که سفرنامه شما باید برای خواننده کشش ایجاد کند و بتوانید بین خاطره نویسی و انتقال تجربیات و معرفی مقاصد تعادل را ایجاد کنید